Ważne informacje!

Szanowni Rodzice,

 

w związku z wysokim sezonem zachorowań na grypę oraz zagrożeniem koronawirusem prosimy nie przyprowadzać do przedszkola dzieci z objawami przeziębienia lub grypy.

 

Prosimy zapoznać się z poniższymi informacjami:

 

Koronawirus a grypa: różnice

 

    Koronawirus 2019-nCoV wywołuje chorobę COVID-19, natomiast grypę wywołują wirusy grypy z rodziny ortomyksowirusów – są to zupełnie inne wirusy.

    Istnieje szczepionka przeciw grypie, którą można szczepić się co roku. Na koronawirusa nie ma jeszcze szczepionki, z której mogliby korzystać pacjenci, choć badania nad takim preparatem trwają.

 

Koronawirus a grypa: podobieństwa

 

    Zarówno grypę, jak i COVID-19 wywołują wirusy.

    COVID-19 i grypa mają podobne objawy, dlatego choroby te na początku łatwo ze sobą pomylić. W obu przypadkach częstymi objawami są: kaszel, gorączka, osłabienie.

    Wirusy grypy oraz koronawirus 2019-nCoV mają te same drogi transmisji. Przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami.

    Zakażenie wirusem grypy, jak i koronawirusem może wystąpić u ludzi w każdym wieku, ale na ciężkie zachorowania narażone są przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chorzy oraz osoby z zaburzeniami odporności.

 

Czym jest grypa?

 

Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Grypę mogą powodować 3 rodzaje wirusa (A, B i C) należącego do rodziny ortomyksowirusów. Wirus C powoduje zachorowanie o lżejszym przebiegu, natomiast wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii grypy.

 

Wirus grypy przenosi się w powietrzu w drobnych kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych, które wdychamy, przebywając w bliskiej odległości od chorego, a także na skórze rąk, którymi dotykamy chorego lub skażone przez niego przedmioty. Ze skóry rąk wirus przedostaje się do dróg oddechowych podczas dotykania ust, nosa i oczu.

 

Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni.

 

Grypa ma nagły początek, jej objawy to:

 

    wysoka gorączka (powyżej 38˚C);

    złe samopoczucie;

    ból głowy;

    ból mięśni i stawów;

    ogólne rozbicie organizmu;

    objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, ból gardła, duszność.

Czym jest COVID-19?

 

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus grypopodobny – koronawirus z Wuhan 2019-nCoV. Należy wiedzieć, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.

 

Objawy COVID-19 przypominają grypę i obejmują:

    gorączkę;

    kaszel;

    duszność;

    ból mięśni;

    splątanie;

    ból głowy;

    ból gardła.

 

Objawy zwykle pojawiają się między 2. a 14. dniem po zakażeniu koronawirusem.

 

Przebieg COVID-19, podobnie jak w przypadku grypy, jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolnością wielonarządową.

 

Koronawirus 2019-nCoV przenosi się przede wszystkim poprzez kontakt człowiek-człowiek. Wirus może być transmitowany poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z zakażoną osobą, bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha, pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni.

 

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Nie ma również leku przeciwwirusowego, który byłby zalecany do leczenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV. Chorzy otrzymują leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów.

 

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem z Chin 2019-nCoV?

 

  1. Często myj ręce

Regularnie i dokładnie myj ręce wodą i mydłem lub specjalnymi preparatami odkażającymi z alkoholem. Dlaczego? Ponieważ częste mycie rąk zabija wirusy, które mogą znajdować się na rękach i nie wniknęły jeszcze do organizmu.

 

  1. Zachowaj bezpieczny dystans

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą lub kichają. Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla wydzielinę z nosa lub ust, która może zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać wydzielinę i zarazić się koronawirusem.

  1. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłońmi dotykasz w ciągu dnia bardzo wielu powierzchni, które mogą ,,zbierać” wirusy. Przez zanieczyszczoną dłoń możesz przenieść koronawirusa do oczu, nosa lub ust skąd może przedostać się do organizmu i wywołać zachorowanie.

 

  1. Zasięgnij opinii lekarza, jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem

Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się po pomoc lekarską, ale wcześniej zadzwoń na odpowiednią infolinię i upewnij się, czy objawy mogą zagrażać zdrowiu. Postępuj zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

 

  1. Dbaj o prawidłowe nawyki

Zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową – przez kichanie, kaszel. Przestrzegając zasad higieny, chronisz ludzi wokół siebie przed koronawirusem 2019-nCoV.

 

Szanowni Rodzice!!!! 

Informujemy, że przerwa wakacyjna w naszym przedszkolu będzie od 01.07.2020 do 31.07.2020.

 Uwaga ważne!

Wszyscy Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci nadal uczęszczały do naszego Przedszkola zobowiązani są do złożenia w swojej grupie                       „Deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego”.

Deklarację należy pobrać w grupie u nauczycielek i złożyć ją u wychowawców w dniach  od 13 do 23 marca 2020 roku.

(druk będzie dostępny na naszej stronie internetowej w późniejszym terminie).

Niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji skutkuje koniecznością przystąpienia do ponownej rekrutacji na następny rok.


Drodzy Rodzice,

od 24 stycznia 2020r. będą wydawane Olsztyńskie Karty Przedszkolaka oraz wprowadzone do systemu iPrzedszkole Państwa Olsztyńskie Karty Miejskie, służące do ewidencji obecności dziecka w przedszkolu.

Istnieje możliwość przypisania do konta dziecka Olsztyńskiej Karty Miejskiej – imienna dziecka, rodzica oraz innej upoważnionej do odbioru osoby, a także Olsztyńskiej Karty Seniora. Każda Karta zostanie przypisana tylko do jednego dziecka. W przypadku, gdy do naszego Przedszkole uczęszcza rodzeństwo lub ilość posiadanych przez Państwa Kart Miejskich jest niewystarczająca, otrzymają Państwo Kartę Przedszkolaka, która spełniać będzie tę samą funkcję.

Wyrobienie Karty Miejskiej jest bezpłatne: https://kartamiejska.olsztyn.eu

System iPrzedszkole nalicza opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu zgodnie z aktualną Uchwałą Nr XV/251/19 Rady Miasta Olsztyna z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie opłat za świadczenia i czasu przeznaczonego na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Olsztyn.

Prosimy o zachowanie dotychczasowych kart, gdyż będą potrzebne Państwu do otwierania drzwi wejściowych.

Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość przy wdrażaniu nowego systemu.Prosimy o logowanie się w panelu rodzica na stronie: www.przedszkola.wizja.net/logowanie , gdzie podane są informacje dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu oraz wysokość opłat za dany miesiąc i numer konta do przelewu.  Opłaty należy uiszczać do 10. dnia każdego miesiąca zgodnie z naliczoną kwotą.

Informacje o opłatach nie będą przekazywane w formie papierowej ze względu na ochronę danych osobowych.

Prosimy również, aby po odebraniu dziecka z grupy nie przebywać zbyt długo na terenie przedszkola ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu pozostałych dzieci.UWAGA! Od 1 lutego NOWY NUMER KONTA (opłaty ze przedszkole)

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3

ul. Wańkowicza 1, 10-684 Olsztyn

76 1020 3541 0000 5802 0291 6278 

Skip to content