KĄCIK PSYCHOLOGA

Drodzy Rodzice,

Zachęcam do zapoznania się ze sposobami na zwalczenie lęku, niepokoju oraz stresu u dzieci.

Relaksacja

Elżbieta Sabal, psycholog

Konsultacje dla rodziców: środa, godzina 14.00 – 15.00
tel. (89) 542 – 90 – 15 wew. 274 lub mail sabal.elzbieta@zso3.olsztyn.eu

Drodzy Rodzice,

Dzieci nie przychodzą na świat z dojrzałością emocjonalną. Rozwój emocjonalny wymaga czasu, wiedzy, cierpliwości i bezwarunkowej miłości. Postawa rodziców jest kluczowa. To opiekunowie  prowadzą pierwsze lekcje z rozpoznawania uczuć.  Dzieci naśladują emocje. Kontrola emocji zależy od ogólnego rozwoju mózgu i od relacji ze środowiskiem. To rodzice pomagają dzieciom w radzeniu sobie z emocjami, uczą, jak je pokazać, nazwać, skontrolować.

W trudnych sytuacjach ważne są: ćwiczenia oddechowe, oddychanie przeponowe, dmuchanie piórka czy baniek mydlanych. Sprawdzą się masaże, joga dla dzieci, muzykoterapia-śpiew, taniec, klaskanie do rytmu.

Ćwiczenie „Mała żabka” z książki „Uważność i spokój żabki”

Dzięki ćwiczeniu dziecko uczy się poprawiać koncentrację, przez co łatwiej mu będzie zapamiętać wiele rzeczy; nie reagować impulsywnie, mieć wpływ na swój wewnętrzny świat, bez konieczności wyrzucania czegoś z siebie czy zakopywania głęboko w sobie.

Elżbieta Sabal, psycholog

Konsultacje dla rodziców: środa, godzina 14.00 – 15.00
tel. (89) 542 – 90 – 15 wew. 274 lub mail sabal.elzbieta@zso3.olsztyn.eu

Witam Państwa,

W związku z pandemią oraz zaleceniami władz ograniczenia kontaktów fizycznych do minimum uruchamiamy dla rodziców możliwość korzystania ze wsparcia. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy psychologiczno-pedagogicznej możecie się Państwo kontaktować ze mną. Z ramienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie sprawuję opiekę nad placówką, w której uczą się Państwa dzieci. Możecie Państwo kontaktować się ze mną w następujących terminach : wtorek, środa, czwartek – w godzinach 9.00 – 12.30 on- line poprzez Skype, nick: IwonaJopekPPPnr1Olsztyn. Jeśli nie macie Państwo dostępu do Internetu kontakt ze mną można nawiązać poprzez panią dyrektor.

Będę starała się udzielić Państwu pomocy lub skontaktuję Państwa ze specjalistami w Poradni, którzy będą mogli Państwa wesprzeć w tym trudnym czasie.

Iwona Jopek

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 1 w Olsztynie. pedagog, psychoterapeutka, trener grupowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Zachęcamy rodziców do pomocy dzieciom w zrozumieniu sytuacji związanej z pandemią oraz łagodzenia stresu, który może się pojawić w tym czasie.

Psycholog Manuela Molina Cruz opracowała książeczkę, która może pomóc rodzicom wytłumaczyć dziecku co się obecnie dzieje. Załączamy link do strony, na której bezpłatnie możesz pobrać plik

Bajka dla dzieci na czas kwarantanny Blog Dorota Bródka, psycholog, coach, psychoterapeuta, mediator

Dodatkowo zachęcamy do przejrzenia materiałów przygotowanych przez E. Sabal znajdujących się w poniższej galerii.