KĄCIK PSYCHOLOGA

Najlepszy prezent dla dziecka

Okres świąteczny to czas rodzinny, pełen miłości, ale też pogoni za prezentami. Rodzice zastanawiają się nad podarunkami dla swoich dzieci, a największym prezentem, jaki może dać rodzic jest jego uwaga i czas.

Do prawidłowego rozwoju społeczno –emocjonalnego dziecko potrzebuje:

– poczucia bliskości i zrozumienia;

– wsparcia w podejmowanych wyzwaniach;

– wspólnej zabawy z rodzicem;

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem buduje bezpieczny styl więzi, który ma znaczenie w późniejszym życiu dziecka. Dziecko wychowane w nim nawiązuje pozytywne relacje społeczne, jest ciekawe świata, potrafi słuchać, wyrażać swoje myśli, pragnienia i potrzeby, oraz szanuje innych.

Zachęcam wszystkich rodziców do wykorzystania najbliższych dni do spędzania ich ze swoimi dziećmi, w sposób twórczy. Dzieci bardzo lubią robić to, co rodzice, angażujcie dzieci do pieczenia ciast, robienia pierników, wspólnych porządków. Świętujcie z dzieci poprzez wspólne układanie klocków, bądź puzzli, poprzez naukę nowych umiejętności(np. sznurowania butów).

Wasz czas dla dzieci jest cenniejszy od prezentów. Pamiętajcie o tym, przy każdej okazji.


Drodzy Rodzice,

W razie pytań, potrzeby rozmowy na temat dziecka, zapraszam do kontaktu:

Konsultacje dla rodziców: środa, godzina 14.30 – 15.30

tel. (89) 542 – 90 – 15 wew. 274 lub mail

cymek.ewelina@zso3.olsztyn.eu

Ewelina Cymek, psycholog


Drodzy Rodzice!

Minęło już kilka dni, jak Wasze pociechy rozpoczęły uczęszczanie do przedszkola.
Początek był super, ale po zapoznaniu się ze wszystkimi nowościami nastąpił kryzys przedszkolaka?

 

Oto kilka wskazówek jak jemu zaradzić:

  • Pozytywne nastawienie

To jak małe dzieci postrzegają świat, zależy od dorosłych. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nakreślić pozytywny obraz przedszkola. Dbajcie o to, aby dzieciom przedszkole kojarzyło się z samymi przyjemnymi rzeczami, np. zabawą z rówieśnikami, zabawkami. Wy jako rodzice mówcie o przedszkolu w formie nagrody, a nie kary. Unikajcie jak ognia stwierdzeń typu „Jak będziesz niegrzeczny, to pójdziesz do przedszkola”, zamiast mówcie, że sami chętnie byście pochodzili do przedszkola, bo jest tam tak fajnie.

  • Bez pośpiechu

Nie śpieszcie się rano. Maluszki wykonują swoje czynności dużo wolniej, dlatego ponaglanie do wyjścia może powodować niepotrzebny stres.

  • Pożegnania

Pożegnania nie są łatwe, ale przedłużanie ich nie ułatwia sprawy. Szybciutko żegnamy się z naszymi pociechami. Powiedz dziecku, kto po niego przyjdzie, że je bardzo kochasz i na pewno je odbierzesz. Ważne zadanie dla rodzica, aby robić to
z pozytywnym nastawieniem. Unikamy smutnych minek, które często robimy nieświadomie 😉

  • Punktualne zaprowadzanie i odbieranie

Dbajcie o to, aby dziecko było zaprowadzane do przedszkola o podobnej porze. Powiedzcie dziecku, kiedy dokładnie je odbierzecie, np. po drzemce, po obiadku, żeby dziecko mogło łatwiej się zorientować. Przez pewien czas, gdy sytuacja na to pozwala, możecie spróbować odbierać dziecko wcześniej i systematycznie wydłużać czas jego pobytu w przedszkolu.

  • Temat przedszkola w domu

Rozmawiajcie z dzieckiem o przedszkolu. Często lęk i niepokój mogą wynikać z braku znajomości organizacji życia przedszkola. Przeczytajcie dziecku książeczkę o tematyce przedszkolnej (np. Kicia Kocia w przedszkolu, Basia i przedszkole), do tego nawiążcie rozmowę. Zróbcie razem z dzieckiem laurki dla Pań Przedszkolanek.

  • Cierpliwość i czas dla dziecka

Pamiętajcie, że pomimo odpowiedniego przygotowania Waszego dziecka do przedszkola, może to być dla niego trudna sytuacja. Starajcie się spędzać dużo czasu ze swoją pociechą po południu. Bądźcie cierpliwi i wyrozumiali.

Powodzenia!

Ewelina Cymek, psycholog

Konsultacje dla rodziców: środa, godzina 14.30 – 15.30

tel. (89) 542 – 90 – 15 wew. 274 lub mail

cymek.ewelina@zso3.olsztyn.eu


Drodzy Rodzice,

Zachęcam do zapoznania się ze sposobami na zwalczenie lęku, niepokoju oraz stresu u dzieci.

Relaksacja

 

Elżbieta Sabal, psycholog

Konsultacje dla rodziców: środa, godzina 14.00 – 15.00
tel. (89) 542 – 90 – 15 wew. 274 lub mail sabal.elzbieta@zso3.olsztyn.eu


Drodzy Rodzice,

Dzieci nie przychodzą na świat z dojrzałością emocjonalną. Rozwój emocjonalny wymaga czasu, wiedzy, cierpliwości i bezwarunkowej miłości. Postawa rodziców jest kluczowa. To opiekunowie  prowadzą pierwsze lekcje z rozpoznawania uczuć.  Dzieci naśladują emocje. Kontrola emocji zależy od ogólnego rozwoju mózgu i od relacji ze środowiskiem. To rodzice pomagają dzieciom w radzeniu sobie z emocjami, uczą, jak je pokazać, nazwać, skontrolować.

W trudnych sytuacjach ważne są: ćwiczenia oddechowe, oddychanie przeponowe, dmuchanie piórka czy baniek mydlanych. Sprawdzą się masaże, joga dla dzieci, muzykoterapia-śpiew, taniec, klaskanie do rytmu.

Ćwiczenie „Mała żabka” z książki „Uważność i spokój żabki”

https://www.youtube.com/watch?v=18SpO_lyH2Q

 

 

Dzięki ćwiczeniu dziecko uczy się poprawiać koncentrację, przez co łatwiej mu będzie zapamiętać wiele rzeczy; nie reagować impulsywnie, mieć wpływ na swój wewnętrzny świat, bez konieczności wyrzucania czegoś z siebie czy zakopywania głęboko w sobie.

Elżbieta Sabal, psycholog

Konsultacje dla rodziców: środa, godzina 14.00 – 15.00
tel. (89) 542 – 90 – 15 wew. 274 lub mail sabal.elzbieta@zso3.olsztyn.eu


 

Witam Państwa,

W związku z pandemią oraz zaleceniami władz ograniczenia kontaktów fizycznych do minimum uruchamiamy dla rodziców możliwość korzystania ze wsparcia. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy psychologiczno-pedagogicznej możecie się Państwo kontaktować ze mną. Z ramienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie sprawuję opiekę nad placówką, w której uczą się Państwa dzieci. Możecie Państwo kontaktować się ze mną w następujących terminach : wtorek, środa, czwartek – w godzinach 9.00 – 12.30 on- line poprzez Skype, nick: IwonaJopekPPPnr1Olsztyn. Jeśli nie macie Państwo dostępu do Internetu kontakt ze mną można nawiązać poprzez panią dyrektor.

Będę starała się udzielić Państwu pomocy lub skontaktuję Państwa ze specjalistami w Poradni, którzy będą mogli Państwa wesprzeć w tym trudnym czasie.

Pozdrawiam

Iwona Jopek

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 1 w Olsztynie. pedagog, psychoterapeutka, trener grupowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.


 

Zachęcamy rodziców do pomocy dzieciom w zrozumieniu sytuacji związanej z pandemią oraz łagodzenia stresu, który może się pojawić w tym czasie.

Psycholog Manuela Molina Cruz opracowała książeczkę, która może pomóc rodzicom wytłumaczyć dziecku co się obecnie dzieje. Załączamy link do strony, na której bezpłatnie możesz pobrać plik

https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf?fbclid=IwAR1D9eCLy48DTKQ0o4Hum1LNIvJIkN7rRdJLa3z_JGRw2G1AQKhO5Kp7f58

Bajka dla dzieci na czas kwarantanny Blog Dorota Bródka, psycholog, coach, psychoterapeuta, mediator

http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf

Dodatkowo zachęcamy do przejrzenia materiałów przygotowanych przez E. Sabal znajdujących się w poniższej galerii.

Skip to content